Podsumowanie kadencji

7 września 2019

Od 4 lat mam zaszczyt i przyjemność pełnić obowiązki Posłanki na Sejm RP, reprezentując obywateli i obywatelki województwa pomorskiego.
Dziękując za zaufanie, chcę podzielić się z Państwem informacjami o mojej działalności poselskiej w trakcie VIII Kadencji Sejmu RP.
Szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkanek i mieszkańców województwa pomorskiego, a także działania na rzecz rozwoju samorządności, społeczeństwa obywatelskiego, partycypacji, praw kobiet, ściągalności alimentów, praw obywatelskich, polityki miejskiej, ochrony środowiska i czystego powietrza, zmian klimatu, dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rolnictwa.
Od początku VIII kadencji Sejmu RP pracowałam w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W trakcie 85 posiedzeń Sejmu wystąpiłam na mównicy 219 razy i uczestniczyłam w 7455 głosowaniach.
Wystosowałam 208 interpelacji, 39 zapytań poselskich oraz 16 pytań w sprawach bieżących.
Wraz z ekspertami przygotowałam i złożyłam 5 projektów ustaw do Sejmu, które dotyczyły ochrony środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.

Walczyłam o rewolucyjne zmiany w polskim prawie łowieckim. Zmiany ograniczające przywileje myśliwych weszły w życie w marcu 2018 roku. Opowiadałam o nich podczas debaty „Nie zabijać! Jak zatrzymać myśliwych” na X Ogólnopolskim Kongresie Kobiet.

Podczas tej kadencji zorganizowałam w Sejmie:
– konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy dotyczącej parków narodowych i lasów,
– dwa wysłuchania publiczne na temat ściągalności alimentów i wspierania samotnych rodziców
– konferencję o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet w ramach 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy.

Ochrona praw człowieka w Polsce to dla mnie priorytet.
Wielokrotnie brałam udział w demonstracjach i protestach w obronie praw osób LGBT+. Interweniowałam również, zwracając się w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony prawnej mniejszości seksualnych do Rzecznika Praw Obywatelskich, do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania oraz do Prokuratury Rejonowej w Warszawie. Popieram i działałam na rzecz przyjęcia Modelu na Rzecz Równego Traktowania w Gdańsku. Wraz z innymi posłami i posłankami Nowoczesnej poparłam Europejską Deklarację Równości.

Zrównoważony rozwoju to jedyna gwarancja dobrostanu i dobrobytu Polek i Polaków.
W trakcie kadencji sejmu aktywnie sprzeciwiłam się wycince w Puszczy Białowieskiej. Organizowałam liczne konferencje prasowe, bezkompromisowo broniłam Puszczy w trakcie debat sejmowych i wypowiedzi na mównicy sejmowej, uczestniczyłam w wielu protestach. Byłam obecna także na miejscu, w Puszczy Białowiejskiej, spotykałam się z ekologami i mieszkańcami. Wielokrotnie pisałam interpelacje, złożyłam w Sejmie projekt ustawy ws. poszerzania parków narodowych. Puszcza Białowieska to nasze wspólne dziedzictwo narodowe, dla którego trzeba się angażować.

Jako jedyna przedstawicielka Parlamentu z województwa pomorskiego zagłosowałam przeciwko szkodliwej dla środowiska ustawie o przekopie Mierzei Wiślanej. W lutym 2019 roku wraz z ekologami i mieszkańcami protestowałam przeciwko tej inwestycji w miejscowości Przebrno. Wystosowałam również interpelację do ministra środowiska w tej sprawie.


Pomorze i Gdańsk zawsze są dla mnie ważne.
Zaangażowałam się w pomoc poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy na Pomorzu w 2017 roku. Wraz z pomorskimi strukturami Nowoczesnej i przy współpracy z PCK przekazałam agregat prądotwórczy oraz zapas paliwa na 3 dni dla poszkodowanych. Współorganizowałam ogólnopolską zbiórkę wyprawek szkolnych dla uczniów szkół w miejscowościach najbardziej dotkniętych tym kataklizmem. Kierowałam wiele pytań do rządu o przeciwdziałanie skutkom nawałnicy poprzez interpelacje i na mównicy sejmowej.

W moim Biurze Poselskim wielokrotnie organizowałam bezpłatną pomoc prawną dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska oraz Pomorza. Wspierałam także osoby represjonowane przez tzw. ustawę dezubekizacyjną, w moim Biurze Poselskim mogły korzystać z bezpłatnej pomocy adwokata. Przeprowadziłam konsultacje dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w celu przekazania wniosków Parlamentarnemu Zespołowi ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości.
W trakcie dyżurów poselskich rozmawiałam z mieszkańcami i mieszkankami Pomorza, czego efektem jest kilkadziesiąt podjętych interwencji. Sprawy wyborców kieruję do ministerstw, do władz samorządów terytorialnych, do Rzecznika Praw Obywatelskich i innych instytucji publicznych. Moim celem w podejmowaniu interwencji poselskich jest zawsze dobro obywateli i obywatelek nie tylko z regionu pomorskiego, ale i całej Polski.
Byłam i jestem zaangażowana w kilkanaście kampanii społecznych: protest przeciwko zabudowie mieszkaniowej na historycznych terenach Gedanii we Wrzeszczu, inicjatywę na rzecz dofinansowania metody in vitro w Gdańsku dla par chorujących na bezpłodność, zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji, akcję sadzenia drzew po wejściu w życie Lex-Szyszko, Strajk Kobiet, Trójmiejski Marsz Równości, obronę Puszczy Białowieskiej, Wolne Sądy, obronę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zapraszam do kontaktu!
Jeśli mają Państwo pytania lub uwagi, proszę o kontakt:
Biuro Poselskie Ewy Lieder
al. Grunwaldzka 115
80-244 Gdańsk
tel. 518-078-662
e-mail: kontakt@ewalieder.pl

Social media

Pin It on Pinterest