Wielki Piątek 1940 i 2016

25 marca 2016

W Wielki Piątek przypada rocznica mordu dokonanego na wielu czołowych polskich działaczach w Wolnym Mieście Gdańsku. Od lat uczestniczę w ich upamiętnianiu – na Cmentarzu – Pomniku Bohaterów Zaspa, gdzie zostali pochowani oraz przed pomnikiem ks. Bronisława Komorowskiego. Wyrażam satysfakcję z listu senatorów RP, którzy również postanowili złożyć hołd osobom zamordowanym w 1940.

 

Sądzę, że przy tej okazji warto rozważyć propozycję rozszerzenia planowanego przez władze Gdańska obszaru rewitalizacji o teren tzw. Polenhof w Dolnym Wrzeszczu. To obszar będący w Wolnym Mieście Gdańsku centrum polskiej aktywności patriotycznej, społecznej, kulturalnej i religijnej, położony między aleją Legionów a ulicami Bolesława Chrobrego i Tadeusza Kościuszki.

Warto powrócić do propozycji urządzenia na terenie dawnego Polenhof stałej ekspozycji poświęconej Polonii Wolnego Miasta Gdańska i polskiej historii Wrzeszcza. Być może warto wrócić do pomysłu urządzenia na tym terenie, w obecnie opustoszałym obiekcie UG, ośrodka badawczo-muzealnego zajmującego się dokumentowaniem historii ludzi i miejsc związanych z zachowaniem polskości w Gdańsku. Propozycję w tych sprawach sformułowała pięć lat temu Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, wraz z apelem o wspólne działanie do Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej i Prezydenta Miasta Gdańska.

Należy dołożyć wszelkich starań, aby przywrócić świetność dewastowanym w ostatnich latach obiektom klubu Gedania, który w Wolnym Mieście Gdańsku był ostoją polskości i społecznej aktywności Polaków. Również jego działaczom, zamordowanym w czasie II wojny światowej, składam dziś hołd.

Social media

Pin It on Pinterest