Na ratunek Kuźni Wodnej w Oliwie

11 grudnia 2016

Dziś w Kuźni Wodnej w Oliwie odbył się OSTATNI pokaz kucia stali. Czy ostatni w tym roku, czy ostatni w dziejach Kuźni – okaże się wkrótce.
Także dziś złożyłam interpelację w sprawie Kuźni i jej aktualnego właściciela – Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.

Kuźnia Wodna jest unikatowym zabytkiem techniki pochodzącym z przełomu XVI i XVII wieku. Pod opieką Darka Wilka dzieje się – działalność edukacyjna i wystawiennicza ceniona jest nie tylko przez mieszkańców Gdańska. I działalności, i samemu zabytkowi grozi jednak katastrofa.

W 2016 roku zdarzyły się nieszczęścia. Letni rekordowy deszcz spowodował uszkodzenia i obecnie Kuźnia pozostaje bez ochrony przeciwpowodziowej. Skończyło się także finansowanie działalności, do tego stopnia, że rozpoczęło się wyłączanie dostaw energii.
Bez szybkich działań jeden z najbardziej wyjątkowych obiektów zniknie z krajobrazu Gdańska.

W interpelacji pytam ministrów przede wszystkim o to:
1/ Kiedy dojdzie do przejęcia Kuźni pod opiekę rządu?
2/ Kiedy będzie możliwe podjęcie prac zabezpieczających Kuźnię przed powodzią?

Kuźnia Wodna w Oliwie (fot. Wikimedia Commons)


Kuźnia Wodna w Oliwie działa od ponad 400 lat.

W sprawie Kuźni alarmują miłośnicy historii, społecznicy (w tym Rada Dzielnicy Oliwa), media lokalne. Dobrą wolę deklarują zarówno władze szczebla lokalnego, jak i krajowego. Nie powinno być tu sporu, bo Kuźnia na szczęście nie jest polityczna. Teraz liczy się pokonanie przeszkód formalnych i tempo akcji.


Aktualizacja (15 grudnia 2016). Właściciel Kuźni, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT przyspieszyła decyzje i postanowiła o przekazaniu Kuźni Miastu Gdańsk. Więcej na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku tutaj.

Social media

Pin It on Pinterest