Nie tędy Droga (Zielona)

26 lutego 2016

Oczywiście, że głosowałam w Sejmie przeciw sfinansowaniu budowy w Gdańsku „Drogi Zielonej”. Uważam ją za projekt szkodliwy dla miasta i trochę się dziwię władzom miejskim i Platformie Obywatelskiej, że tak mocno się upierają przy tym pomyśle.

 

Przypomnę: ma to być arteria tranzytowa, przelotowa przez Gdańsk, łącząca Trasę Warszawską i Trasę Sucharskiego z Żabianką i Sopotem (od tunelu pod Wisłą, wzdłuż pasa nadmorskiego). Ma to być tzw. „ulica główna ruchu przyspieszonego” (droga klasy GP), o szerokości parudziesięciu metrów, z prędkością przelotową 70 km/h. Na odcinku między końcówką pasa startowego na Zaspie a ul. Pomorską zaplanowano dla pieszych tylko dwa przejścia do Parku Reagana.

Plan Drogi Zielonej na wniosek prezydenta został uchwalony przez Radę Miasta Gdańska. Czasem przedstawiciele władz miejskich mówią, że droga miałaby zostać zbudowana „inaczej”, ale żadnej inicjatywy na rzecz zmiany planu przez Radę Miasta nie podjęto. A głównym uzasadnieniem dla tej drogi cały czas pozostaje stworzenie dogodnych warunków dla towarowego transportu do/z Portu Gdańskiego. Zarząd Portu w tej sprawie się nie wypowiada (chyba przez grzeczność, bo przewodniczącym jego rady nadzorczej jest prezydent Gdańska).

Jestem za ogólnodostępnym, zielonym pasem nadmorskim. Jestem przeciwko wprowadzaniu do miasta kolejnych samochodów, szczególnie ciężkiego transportu. Czyli jestem przeciwko realizacji planu Drogi Zielonej – za niegospodarność uważam pomysł wydania setek milionów złotych na psucie miasta. I to niezależnie od tego, czy pieniądze miałyby pochodzić z naszych podatków wpłacanych do budżetu miasta, czy do budżetu państwa.

Linki:
Uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu „Drogi Zielonej” na odcinku od Al. Jana Pawła II do granicy z miastem Sopotem w Gdańsku (.doc)
http://gdansk.pl/bip/subpages/prawo_lokalne/pliki/2003/R/R_2003_04_01_0473.doc

Mapa:
http://www.gdansk.pl/zagospodarowanie-przestrzenne/plany,0113

Social media

Pin It on Pinterest