Wspieram strajk nauczycieli

30 marca 2019

Nowoczesna oczywiście wspiera strajk nauczycieli.

Polska nie ma wielkich zasobów naturalnych, zgromadzonych przez pokolenia bogactw, wielkich koncernów ani atutów geograficznych. Nasz największy majątek to ludzie. A edukacja to najlepszy sposób pomnażania tego majątku.

„Reforma” edukacji min. Zalewskiej spowodowała chaos w szkole. Dwa roczniki jednocześnie starają się od dostęp do liceów. Programy są przeładowane. Likwiduje się przedmioty ścisłe i naukę języków obcych, w to miejsce wprowadzając religię oraz „historię”, czyli nową wersję wydarzeń z przeszłości, reinterpretowaną pod bieżące potrzeby polityczne. W tej „historii” nie ma miejsca dla takich wielkich postaci jak Lech Wałęsa. Nie ma miejsca dla polskich przemysłowców i naukowców. Zamiast tego szerzy się kult klęsk oraz tragicznych zrywów powstańczych.

Bieda, czy raczej nędza materialna nauczycieli stała się nieznośna. Początkujący kasjer zarobi znacznie więcej niż nauczyciel po pięciu latach studiów, mniej więcej tyle samo po 10 latach pracy. Tak dalej być nie może. Odchodzenie z zawodu nauczycieli to śmiertelne zagrożenie dla przyszłości naszego kraju.

Przez świat idą potężne zmiany. Produkcja się globalizuje. Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe. Układ światowych sił przesuwa się w kierunku Azji. Trwa czwarta rewolucja przemysłowa – nowe technologie opanowują wytwarzanie i usługi, znikają setki tysięcy miejsc pracy; pojawiają się także nowe, ale wymagają nowych kwalifikacji. Te kwalifikacje może zbudować tylko szkoła – doinwestowana i dobrze zarządzana; szkoła, w której pracują silnie zmotywowani, kompetentni nauczyciele.

W tym czasie Polska pod rządami PiS szybko zmierza tam, gdzie była jeszcze kilkadziesiąt lat temu: do roli kraju prowincjonalnego, podrzędnego; kraju rolniczego, montowni i fabryki podstawowych produktów i usług, której atutami są tania praca (czyli niskie pensje) i nic więcej.

Nauczyciele nie walczą więc tylko o swoje wynagrodzenia. Walczą o przyszłość naszego kraju.

Nowoczesna stoi i będzie stać ramię w ramię z nimi. Popieramy strajk nauczycieli!

Social media

Pin It on Pinterest